Postrach zvaný Facebook

Autor: Roman Laco | 4.1.2011 o 7:25 | (upravené 4.1.2011 o 7:51) Karma článku: 3,97 | Prečítané:  698x

Stále častejšie a častejšie počúvam o novodobej "hrozbe" menom Facebook. Je však táto sociálna sieť skutočne tak nebezpečná, že slušnému občanovi ani len nenapadne sa na ňu prihlásiť a ak mu už nedá, nevyplní si v profile ani jedinú položku?

Facebook (ďalej len FB) ako jedna z viacerých sociálnych sietí je miestom, kde sa stretáva veľa ľudí za účelom komunikácie, hľadania nových známostí, prípadne si zahrať nejakú tú onlajnovku. Je teda jasné, že takto "zaľudnené" miesto je lákadlom pre podvodníkov. Treba si však uvedomiť, že v dnešnej dobe vyspelej technológie sa človek nemusí prihlasovať na FB a poctivo si prečítať celý váš profil, aby o vás získal nejaké užitočné informácie. Zaplatili ste za kávičku kreditkou? Gratulujem za okamih vaše informácie prebehli niekoľkými rukami. Stačí jeden šikovný zamestnanec danej banky...

Kolega bloger poukazoval na zbytočnosť vypisovania profilu. Určite, je len na vás, čo všetko vypíšete a ako pravdivo, ale zdalo sa mi, že jeho pohľad je trošku prehnaný. Napríklad vypísanie adresy. Riziko tu určite je - návšteva nevítaných hostí, otravný poisťováci a podobne, ale znova, vaše údaje už sú v toľkých databázach, že sa tomu aj tak nevyhnete. A vaši priatelia si po rozkliknutí profilu hneď môžu pozrieť, kam vás navštíviť ;)

Podobné je to s mobilným číslom. Mne osobne sa po udaní čísla na FB vôbec nezmenil počet nežiadaných hovorov, naproti tomu mi častejšie volajú známi, ktorí moje číslo nemali, prípadne mali nejaké staršie. E-mail  to isté.

Vypísanie práce sa mu zdalo ako citlivá informácia. Čože? Ak sa vyslovene nehanbím za svoju prácu (to by som však nebol normálny, keby som ju vypísal) nevidím dôvod uviesť svojho zamestnávateľa.

Vypísanie záujmov, koníčkov sa zdá niekomu zbytočné a v prípade, že ste na FB prišli priamo za svojim okruhom priateľov, možno aj je, no ak hľadáte nových ľudí, určite je to ľahšie cez spoločné záujmy.

Jedinou citlivou oblasťou ja osobne považujem fotky, avšak ak použijete hlavu, nastavenie viditeľnosti vyrieši problémy za vás. Moje fotografie napríklad vidia len moji priatelia, okrem toho, že im dôverujem, poznajú ma a pochybujem, že by som ich ešte niečim prekvapil :D A ak predsa len máte niekoho vo friendliste, kto dané fotky nemá vidieť, tiež sa to dá nastaviť.

Takže ak by som to mal pomaly zhrnúť. FB ako každá sociálna sieť nie je bez rizika, avšak inteligentný človek vie toto riziko obmedziť na minimum. Ak sa nepridáte do každej skupiny, nemáte za kamaráta človeka, ktorého ste raz letmo zazreli a s cudzími ľuďmi nezdieľate celý profil, šanca, že niekto zneužije vaše údaje je minimálna.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi. Sedemnásťročný Daniel Kováč však musel dokázať, že nie je feťák a so športom to myslí vážne.

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky.

ŠPORT

Kuzminovej brat Šipulin nebude môcť štartovať na olympiáde

Infomovala spravodajská agentúra RIA.


Už ste čítali?